Příběh jednoho písničkáře

Z pokoje až na pódia

Nejsem spisovatel, ani básník, ale miluji hudbu, lidi a energii z koncertů. Jmenuji se Fabián a níže si můžete přečíst pár skromných slov o mém (hudebním) životě. 

Kdybych měl začít od úplného začátku, tak to bude základní škola. Zde jsem byl ve školním pěveckém sboru, tehdy primárně z důvodu, že byl plný holek a jedna se mi tuze líbila. Později jsem se díky tomu dostal ke klavíru, na který jsem hrál od útlého dětství a s menšími mezerami až do teď. Nevýhoda klavíru je, že si ho nemůžete vzít k táboráku, takže jsem si dopřál kytaru. To jsem ještě netušil, jaká se z toho stane láska na celý život. Napsal jsem na ní první píseň, někdy ve 14 letech, která byla hodně rapového kalibru, naštěstí jsem za včasu zjistil, že nebudu druhý Rytmus, tak jsem trochu ubral a začal písničkařit. 

Díky hře na kytaru jsem začal psát i první texty, zprvu hodně o lásce, ale za ty roky se člověk poměrně dobře vypíše. Nyní už dokážu napsat písničku téměř o jakémkoliv tématu, i když stále převažují ty romantické, to víte s cejchem písničkáře se s tím musí trochu počítat. Dalším krokem bylo pořízení looper pedálu, což je elektronická krabička, která dokáže nahrávat stopy kytary a živě je pouštět, ideální věc na koncerty, jelikož dokáže suplovat celou kapelu i s jedním člověkem.  Aktuálně vystupuji s looper pedálem, externím kopákem a dvěma mikrofóny, přičemž jeden využívám pro loopování hlasu. Písničkářství musí jít s dobou a tak se snažím přižpůsobit a udělat své koncerty atraktivnější. 

Na začátku jsem dával písničky na hudební portál youtube, původně tedy spíš cover verze a další zábavný obsah, který měl velmi dobrou odezvu. Nicméně nechtěl jsem se profilovat jako jukebox a hudebník, který jenom kopíruje jiné. Od jisté doby dávám na svůj profil pouze svojí tvorbu a velmi vyjímečně cover verze nebo různé vtipné mixy (jak znějí české hity v angličtině, české hity 2019). Youtube je dobrá forma, jak dostat hudbu mezi velké množští uživatelů relativně snadnou cestou, z toho důvodu už můj účet vykazuje celkové zhlédnutí jeden milion a kolem 5 tisíc sledujících.